Какви проблеми създават отоплението и охлаждането в интериорния дизайн?
Системите за отопление и охлаждане в дома са основополагащи за създаването на комфортна и уютна среда за живот. Без тях сме за никъде - нито скъпото рококо ще ни стопли, нито хладното сърце на съпругата ще ни повее в летните жеги. Но към въпроса – как апаратите за топло и студено се сблъскват с естетиката на интериорния дизайн?
В България 1,5 млн. души (22%) използват радиатори, свързани с централно отопление. Поне така казва статистическия институт (НСИ). Сложно е да се каже колко от тях са чугунени, колко алуминиеви, но едно е ясно – всички изглеждат студено, скучно, офисно и често като чуждо тяло (екзема) в иначе приятния хол. Да не говорим за стърчащите тръби, кранове и елементи, които биха били полезни в един индустриален стил, само дето той не е любим на местното ни население…
Обличането на радиатори с декоративни конструкции от метал, масивно дърво, ПДЧ или МДФ е изпитан метод за успешно декориране на грубите машинни чаркове в отоплението. В зависимост от конструкцията на тялото то може да получи единичен рафт или цялостно заобикаляне с плоскости. Клишето за превръщането на дефекта в ефект е силно застъпено – облицовката създава възможности за богато поле от творчество и художествени интерпретации. Най-бюджетно вероятно е да връчите комплект флумастери на дъщеря си и да се стоплите от детската рисунка.
Следващият най-разпространен уред за ОВК в дома е климатикът. Този бучащ приятел, който за мъжа е като бирата, за дамите е повод през всеки сезон да кажат: „Топло ми е!“…
В разработването на лицеприятен фасон за климатик, който да е по джоба на домакинствата, производителите не се справят особено добре. Спасени от тревоги са избралите съвременен стил за домовете си. Пощадени са и любителите на индустриалния. За всички останали има много просто решение – спрей.
Ще останете изненадани от това как пребоядисването на пластмасови фасонни части в дома вдига акциите и на най-обикновените елементи в дизайна – лицевите части на климатика, ревизии за водомери, вентилатори в банята… Може би тук е мястото да вметнем, че нанасянето на цвят ще отмени гаранцията на уреда. Но това е в случай, че не държите на нея и имате доверие на производителя, който е изнесъл базата си в Китай.
Не на последно място трябва да обърнем внимание и на външните тела на климатиците. За пример ще дадем софийските фасади, които са силно нацвъкани с тях. Според законодателството не би трябвало телата да са по външните стени на постройките, защото това променя проекта на фасадата и я загрозява. Елегантното решение е поставянето на външните тела на балконите на ниво 15-ина см от пода или на височина 2 м, след което върху тях да се постави облицовъчно пано от метал или дърво.
Класическият отоплителен уред за дома, който е не по-малко разпространен от предходните, е камината. Няма нищо по-магнетично и задушевно от огнените езици, разпръскващи светлина в интериора. Горивната камера е подходяща за всеки стил.
Но поставянето на горивна камера в дома води след себе си до допълнителни приключения – облицоване с гипсокартон, декоративни плочки, въздуховоди. Най-често срещаната грешка в изграждането на този уютен кът е липсата на въздуховод за свеж въздух – тръба, която доставя кислород за горене отвън директно до камерата. Вследствие на това през зимата, когато всички прозорци са затворени, камината взима въздух за горене от отдушника на абсорбатора. А когато го пуснете за да сготвите – димна завеса!
Не по-малко разпространени са и газифицираните жилища у нас. Те наближават 10%. Предизвикателствата сред тях са също толкова големи. От една страна е газифицирането на стари сгради, което води до размотаващи се тръби из целия дом, а от друга новите сгради срещат козметичните проблеми – вида на котлето и отново - радиаторите.
Прикриването на нови тръби в дома е мръсна задача – би трябвало да се вкопаят в стената и измажат. Но това изисква време и повече ресурси. Лекото решение са дървени или метални первази, в които по пода да вървят топлите артерии. Скриваме котлето в ПДЧ шкаф, а за радиаторите вече знаем.
Ние сме насреща, за да Ви помогнем!
MarioMax - Хубаво е у дома! ®️
Прочетете още

Най-модерните мини къщи: вдъхновяващи дизайни
Философията да живеем тук и сега, с малко вещи и в по-малки пространства, за да направим място за нещата, които наистина са ни на сърце приятели, семейство, преживявания...

Как да изберем плочки за дома?
Съвсем нормално е, докато сте в процес по обновяване на жилището си или тепърва обзавеждате ново, освен лайсни, ламинати, бои, вратиhellip; да търсите и плочки. На пръв п...

Как изглежда банята на 2023 г. – топ тенденции от света на дизайна
Банята е от онези бижута, на които обръщаме специално внимание в домашния интериор. Тя е място за уединение, грижа за себе си и релакс, което да вдъхновява старта на деня... прочети повече