Как да си построите мини хижа
Има неоспорима привлекателност и много личен смисъл в идеята за изграждане на собствен дом. Място за отдих или за живеене сътворено и помислено от вас и пригодено да приюти вашите нужди, любими хора и мигове. Да създадете мечтаната къща точно такава, каквато я искате е колкото симпатично романтично, толкова и трудно и предизвикателно.
Необходим е ясен план и стъпки, които да следвате. В тази статия ще ви разкажем и покажем как да изградите малка дървена къща в стил хижа със собствените си ръце. Споделяме ви точните стъпки от 0 до финала, които са подходящи за изпълнение от хора с минимален строителен опит.
Проектът е направен в модерен стил – тип скандинавска плевня. Габаритните размери на мини къщата отвън по основата, без верандата и терасата са 7,7 х 4,9 м. Общата площ на постройката е 22 кв.м. Вътрешното пространство е разделено на 3 стаи: антре, санитарен възел с техническо помещение, хол, кухня. Къщата е на 1 етаж и половина: над хола е направено 2-ро осветление, а над банята и коридора – мецанин за спане.
Такава хижа е подходяща за изграждане както в планински селища, така и в морски такива. Може да се използва като къща за отдих или за гости под наем. Съвсем удобно може да събере от 2 до 4 души. Две легла са предвидени на мецанина, още две могат да бъдат получени чрез разгъване на дивана в хола.
Вярваме, че и вие можете да построите такава мини хижа със собствените си ръце. Като разбира се MarioMax е насрща, ако имате нужда от съдействие.
Необходими инструменти:
- лопата
- циркуляр
- отвертка
- перфоратор
- ъглошлайф с шлифовъчна дюза
- измервателна лента и технически молив
- чук и пирони
- ниво на сградата
- строителен площад
- телбод
- ножовка за дърво
- длето
- комплект гаечни ключове
- четки (за нанасяне на антисептични и финишни покрития (бои, масла)
- предпазни средства (очила, ръкавици)
Основа
Основата за такъв тип къща-хижа може да бъде различна в зависимост от вашите предпочитания и геоложките характеристики на почвата на обекта: плитка лента, колонна, плоча, купчина. В този проект показваме вариант на пилотна основа от забити стоманобетонни пилоти 150x150x3000. Това не е най-бюджетният вариант, но е надежден и бърз за изпълнение.
В съответствие с проекта се забиват пилоти със стоманени глави (със стъпка 2-2,2 м). Покрай тях се полага лента от 150x150 щанга (третирайте с антисептик), която е прикрепена към главите с глухарски винтове 10x100. Поставете хидроизолационен слой от покривен материал или подобен материал под тръбопровода върху пилотите.
Върхът на пилотите трябва да стърчи на 110 мм над нивото на земята. Добре е да се направи сляпа зона около основата (след изграждането на самата къща). Най-лесният вариант е с чакълеста щора за хидроизолация.
Долна подложка
Полагат се подови трупи от дъски 50x200 върху лентата и се заковават към нея с 2 пирона 4х100 мм. Дървените трупи на терасата са разположени перпендикулярно на дървените трупи на къщата и се прикрепват към тях с помощта на опори от стоманени греди и универсални самонарезни винтове 5x50 м.
Временна подструктура
За монтирането на гредите е необходимо да се сглоби временна подструктура от легла и стелажи на пода, за стабилност на гредите.
Греди
Въз основа на под конструкцията гредите се полагат от дъската 50x200. Проектът включва греди с максималната възможна дължина за дървен материал - 6 м. В горната точка сдвоените греди са фиксирани с наслагвания от шперплат с дебелина 10 мм от двете страни върху шпилки M10. В най-ниската точка гредите също са закрепени към подовите греди с шпилки M10. За да поемат натоварването от вятъра, се нарязват греди с размер 25x150 мм, които се приковават към всяка греда. След това подструктурата може да бъде разглобена.
Дизайнът на втория наклон ще бъде малко по-сложен - трябва да подредите вертикален отвор за прозореца.
Междуетажна настилка
Подовите трупи от дървен материал 100x100 трябва да бъдат фиксирани към гредите с болтове M10 или шпилки на височина 2,2 м.
След това се полага хидро-ветроустойчива мембрана върху гредите (закрепва се с телбод). Вместо това могат да се използват плочи с дебелина 25 мм - това е по-предпочитан (но и по-скъп вариант). След което може да започнете да монтирате покрива или първо да се погрижите за вътрешните конструкции.
Подова изолация
В долната част на изоставането са приковани черепни пръти 50x50, върху които е положена подовата настилка от дъската 150x25 (върху нея ще лежи изолация). Отдолу (под подовата настилка) към лаговете е прикрепен ветроустойчив филм. Запълнете пространството между лаговете с изолация. Разстоянието между лаговете трябва да бъде с 1-2 см по-малко от ширината на изолацията, която ще използвате. В този проект използваме изолация от минерална вата. Върху изолацията се поставя слой от пароизолационен филм.
Върху парната бариера се полага чернов под от FC шперплат с дебелина 10 мм (листове с размери 1,5x1,5 м в шахматна дъска). За закрепване на шперплат между лаговете, джъмперите се заковават на стъпки, равни на дължината на шперплатовия лист.
Прегради
По наклоните на покрива са монтирани вертикални прегради с височина 90 см от дъски 100x50. Отдолу стелажите са приковани с пирони 4x100 към долната облицовка, отгоре към гредите (или с помощта на стоманени ъгли и универсални самонарезни винтове (не са разрешени черни самонарезни винтове).
Монтирани са и прегради на коридора и банята. възел от дъски 100x50. Отдолу стелажите са приковани с пирони 4x100 към долната облицовка, отгоре към горната облицовка и междуетажните греди. Стъпката на стелажите е с 1-2 см по-малка от ширината на изолацията (в този случай изолацията ще изпълнява функцията на звукоизолация. От вътрешната страна на банята направете слой пароизолационен филм.
Външни стени
Рамката на външната стена на главната фасада е направена от дъски 50x150 мм (за изолация с дебелина 150 мм). Стелажите се монтират в съответствие с местоположението на прозорците и вратите, както и като се вземе предвид ширината на изолацията. Отдолу те са приковани към долната облицовка с 2 пирона 100 (или с помощта на стоманени ъгли и самонарезни винтове), отгоре към гредите и дъното на пода. Също така, стрела от дъска 25x150 мм се врязва в рамката, за да придаде допълнителна стабилност.
На задната фасада: долна облицовка от дъска 50х150 мм. Централен кръст от дървен материал 100х150 мм. Къси стелажи от дъска 50x150 мм:
Покривно покритие
Върху ветро изолационната мембрана по дължината на гредите забийте контрарешетка от 50x50 пръти с пирони 4x100. По дължината на контрарешетката е прикован щайга от дъски 25x150 мм. На мястото, където коминът на печката минава през покрива, не забравяйте да направите отвор в щайгата. Третирайте щайгата и насрещната щайга с антисептик. Покривът се полага върху щайгата. Възможно да се използва профилиран лист или керемиди.
По периметъра на контрарешетката се прикрепя стоманена мрежа с малка клетка отдолу, за да се предпази покрива от проникване на мишки. Покритието на вятърната дъска е направено от стомана, в същия цвят като покрива. Покривните разширения се обшиват с права дъска с междина 3-5 мм.
Фасадна декорация
Върху стелажите с телбод се закрепва хидро-ветрозащитна мембрана. Вместо тях могат да се използват плочи Isoplaat или Belthermo с дебелина 25 мм – това е по-предпочитан, но и по-скъп вариант. Плочите служат и като допълнителен слой изолация и придават на рамката допълнителна твърдост. Плочите се закрепват към стълбовете на рамката с пирони с широка шапка.
Контрарешетка от 25x75 пръти се заковава над предното стъкло по протежение на стойките с пирони. Щайга от дъски 25x100 е прикована през контрарешетката. Права дъска (за предпочитане термично обработена) се монтирана вертикално по дължината на щайгата върху самонарезни винтове или скрити крепежни елементи. (По-евтиният вариант е Calm lining). Поставя се финишно покритие с фасадно масло и вакса.
Също така не забравяйте за мрежата против гризачи по периметъра на контрарешетката.
Подова тераса и веранда
Може да покриете пода с дъски от естествено дърво (за предпочитане от лиственица) или композитен материал (WPC). Подовите дъски се монтират с разстояние от 5-7 мм.
Остъкляване
Прозорците и вратите могат да бъдат изработени от всякакви материали - дърво, алуминий, PVC. Цвят на рамките отвън – антрацит. Ако има желание да спестите пари, тогава слепите прозорци могат да бъдат монтирани без рамка.
Затопляне
Като изолация на стени и покриви използвам изолация от минерална вата TeploKNAUF. Дебелината на подовата изолация е 3 х 50 мм, на стените - 3 х 50 мм, на покрива - 2 х 100 мм. Полагане на изолационни рогозки с припокриване. Вътре в къщата има слой от пароизолационен филм по протежение на изолацията.
Цокъл
Завършете цокъла от дървени летви 20x40 с интервал от 10 мм по протежение на водачите. Релсите са боядисани в цвета на покрива - антрацит RAL 7016.
Допълнително опция
Като допълнителна опция можете да инсталирате вертикална стелажна фасада от страната на терасата – там където има голяма остъклена площ. Тя ще служи като защита срещу лятно слънце (ако тази фасада е обърната на изток, юг или запад). Това също е интересен елемент от дизайна. Напречна греда от щанга 100x100, летви от дъска 20x100:
Как ви се струва? Свържете се с нас, ако искате да построите мини хижа заедно с MarioMax!
Тук може да разгледате нашата "Слънчогледова къща"
MarioMax - Хубаво е у дома! ®️
Прочетете още
Как да обзаведем дома си през 2024 г.: 4 водещи тенденции в интериорния дизайн
Време е да разгледаме новостите в света на интериорния дизайн и да открием тенденциите, които ще преобразят домовете през 2024 г. Ще ви споделим 4 водещи насоки в обзавеждането на жилища, които...
Виртуалната реалност в интериора, или защо е важно да заложим на 3D визуализация
Във време, когато всички ние живеем повече или по-малко и виртуален живот, е напълно закономерно съвременните дигитални технологии да превземат и архитектурния свят. Вирт...
Ремонт на баня: 5 идеи за обновяване на старата баня
Банята е пространството, в което искаме да царуват комфорта и спокойствието, които постигаме с дизайн и функционалност. Тя е мястото за релакс след дълъг работен ден, в к...